21
04
2016

Dışişleri Bakanlığı ile Ankara Üniversitesi Arasında Arşiv İşbirliği Protokolü İmzalandı

Posted By :
Comments : Off

Ankara Üniversitesi Belge Yönetimi ve Arşiv Sistemi (BEYAS) Koordinatörlüğü girişimleri, organizasyonu ile Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi arasında 18 Nisan 2016 tarihinde arşiv ve belge yönetimi alanında işbirliği protokolü imzalandı.

Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilen törene Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Üniversitesi’nden yetkililer katıldı.

İşbirliği protokolüyle amaçlanan kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlamak ve kurumsal gereksinimleri karşılamak için ulusal/uluslararası standartlara uygun güvenli, sürdürülebilir milli nitelikte arşiv ve belge yönetimine yönelik yazılımlar ve sistemler geliştirmektir.
Basın mensuplarının da yer aldığı törende işbirliği protokolünün imzalanmasından sonra Bakan Yardımcısı Koru ve Rektör İbiş açıklamalarda bulundu.

Bakan Yardımcısı KORU, arşiv ve belge yönetimi konusunda Türkiye’deki en ihtisaslaşmış üniversitenin Ankara Üniversitesi olduğunu vurguladı. Ayrıca iki yıl önce başlatılan bakanlık arşivinin dijitalleştirme çalışmalarına Ankara Üniversitesi’nin çeşitli fakültelerinden bilim insanlarının değerli katkılar sağladığına işaret ederek “Bu çalışmaya başladığımızdan bu yana çok büyük bir mesafe katettik. Bizim amacımız 65 milyon sayfalık belgeyi tamamen sayısal ortama aktarmaktı. Bunun yarısından fazlasını şu an için yapmış durumdayız” diye konuştu.

Rektör İbiş de Dışişleri Bakanlığı ile yapılan işbirliğinin ülkeye güzel bir örnek olacağını belirterek “Bilim dünyasına, halka ve değişik ihtiyaca olan kesimlere de buradan çok değerli bilgiler ulaşacak. Artık o hafıza bellek günümüze geliyor. Günümüzden de geleceğe taşınacak. Böylece gelecek kuşaklara ulaştırılabilir, sürdürülebilir bir miras bırakmış olacağız. Bu bağlamda bu iş birliğinden dolayı duyduğumuz memnuniyeti ifade ediyorum.”
İşbirliği protokolü imza töreni, Rektör İbiş ve Bakan Yardımcısı Koru’nun protokolü imzalamasından sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci KORU’nun, Rektör Prof. Dr. Erkan İBİŞ onuruna Ankara Üniversitesi Heyeti’ne verdiği yemekle sona erdi.

Yazar Hakkında
Bilgi Yönetimi ve Bilişim Sistemleri Belgelendirme Merkezi Web Yöneticisi