21
04
2016

Türk Standartları Enstitüsü ile Ankara Üniversitesi Arasında Elektronik Belge ve Arşiv Yönetimi ile Bilişim Alanlarında İşbirliği Protokolü İmzaladı

Posted By :
Comments : Off

Ankara Üniversitesi Belge Yönetimi ve Arşiv Sistemi (BEYAS) Koordinatörlüğü girişimleri, organizasyonu ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve Ankara Üniversitesi arasında 15 Nisan 2016 tarihinde standardizasyon, uygunluk değerlendirme, elektronik belge ve arşiv yönetim sistemi ile bilişim sistemleri alanlarında işbirliği gerçekleştirilmesini içeren protokol imzalandı.

TSE’de gerçekleştirilen törenine TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, TSE ve Ankara Üniversitesi’nden yetkililer katıldı.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz protokol anlaşması çerçevesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Son zamanlarda Avrupa’da Almanya odaklı Sanayi 4.0 diye adlandırılan dijital dünya bazlı bir teknolojiden bahsediliyor. Biz de bunu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 4’üncü sanayi devrimi diye adlandırdık. Bu dijital dünyanın getirdikleri avantajların yanı sıra risklerinin de olduğunu biliyoruz. Bu riskleri tek başına bir kurumun çözebileceğini düşünmüyoruz. İstenilen kalitede bir hizmet üretilebilmesi için bu alanda hizmet veren kamunun bütün kurumları ile özel sektörün bütün kurumlarının entegre çalışarak bir yere ulaşabileceğini düşünüyoruz. Bu tür protokoller de bu amacı gerçekleştirmek için son derece önemli avantajlar getiriyor.”

Korkmaz üniversite ile entegre bir şekilde çalışmayı amaçladıklarını söyledi: “TSE olarak Ankara Üniversitesi ile imzaladığımız bu protokolden beklentimiz çok yüksek. Bu protokol her ne kadar işbirliği olarak görünse de biz kurumsal olarak entegre şekilde çalışacağımızı ümit ediyoruz. Eğer entegre şekilde çalışırsak karşılıklı bilgi alışverişinin daha sonuç odaklı olacağını düşünüyorum.”

Rektör İbiş ise konuşmasında işbirliğinin Ankara Üniversitesi için çok önemli olduğunu belirtti: “TSE gibi kaliteyi ifade eden bir kurumun bizimle iş birliği yapmasından dolayı memnunuz. Bu işbirliği ile elektronik bilgi, belge yönetimi, elektronik arşiv konusunda ki hizmetin giderek yaygınlaştığını biliyoruz. Bu eğitimle birlikte buradan yetişecek insanlar özellikle kurumlarda bu düzeyin, bu bilginin daha yukarı çıkması yönünde hizmet verecekler. Bunlarda TSE’nin kontrolünde olacak” diye konuştu.

İmza töreni TSE Başkanı Korkmaz ile Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş’in işbirliği protokolünü imzalaması ile sona erdi.

Yazar Hakkında
Bilgi Yönetimi ve Bilişim Sistemleri Belgelendirme Merkezi Web Yöneticisi